Thu, 27 Sep 2018

Как може да съвместим думите музей и Изкуствен интелекет в едно изречение?

Винаги когато чуем думата музей правим асоциация с историята, с нещо старо, древно, огромни зали, дълги коридори, статуи и усещане за спиране на времето и т.н. Естествено когато говорим за древни артефакти няма как да предположим, че съвременните технологии имат място там. Или по-скоро подхождаме с известно недоверие, че технологиите ще развалят магията на древното, ще отнемат очарованието на вътрешното ни съпреживяване на събитията, когато откриваме и научаваме любопитни и нови неща за исторически събития и факти.

За това си задаваме въпроса, след като живеем в дигитален свят, използваме дигитални услуги и канали за комуникация, говорим за уеб базирани решения и цялата информация е на един клик разстояние, защо все още хората обичат да посещават музеи? Е, идва и следващият въпрос, дали технологиите няма да отнемат удоволствието да се разходиш до някоя галерия, библиотека или музей и да се потопиш за няколко часа в света на изкуството, изцяло погълнат от съзерцание, възхищение и наслаждение от достиженията на човешкия гений. За мен поне, отговорът е лесен - технологиите и изкуството се сливат, взаимодействат и допълват по много приятен начин.

Моето усещане за посещението на музей е нещо като извършване на ритуал, или спазване на традиция. Предполагам, много от нас изпитват онова чувство когато преминеш през входната врата и моментално те побиват тръпки, започваш да изпитваш респект към институцията и жажда да разгледаш всички събрани експонати. Замисляте ли се какви са усилията на хората, работещи в тази институция, колко години труд са били необходими, за да се съберат ценните експонати, организирани в експозиции? Изпитваме ли респект към всички тези, които стоят пред всяка зала и наблюдават поведението на посетителите, към всички реставратори, куратори и музейни експерти? Всички тези хора са отделили месеци или години, за да възстановят някоя картина или скулптура, за да може ние обикновените посетители да им се наслаждаваме и съпреживяваме красотата на шедьоврите.

Убедена съм, че технологиите всъщност могат да помогнат, точно на всички тези хора, отговорни за поддръжката на експонатите. Представете си технологично решение, което събира всички музейни експонати на едно място - нещо като голям дигитален склад за експонати; организира всички техни съпътстващи документи – това е подобно на електронен каталог; и накрая показва историята на всички манипулации и реставрационни дейности извършени по даден културен обект – това пък е „медицинският картон на музейния експонат т.н. Звучи ли ви интересно? Решение, което не само събира информация, а я анализира и подрежда по най-правилният начин. Решение, което използва алгоритми за изкуствен интелект и не се нуждае от човешка намеса, за да проследи всички премествания, заемания и реставрации на дадена културна ценност. Решение, с което само с няколко клика можем да организираме следващата изложба. Решение, в което не се налага да принтираме листове с хартия, за да предоставим информация на съседния отдел, в което не се налага да се пишат дълги и описателни доклади, а което помага сами да се създават. Ето в такива ситуации технологиите са изключително полезни.

Вече има създадени интелигенти софтуерни решения за цялостно управление на музейните дейности, които да подпомагат работата на музейните служители и по този начин, те могат да се съсредоточат в това, в което са най-добри, а именно да ни подаряват още изкуство, а не да са затрупани от административни задължения.

И вместо да прекараме още час в мрежата или зад екрана, нека да затворим лаптопа, таблета или телефона, да си вземем чаша ароматен чай, да позвъним на добър приятел и да посетим любимата си галерия, музей или библиотека.

Автор: Елена Башкехайова, Маркетинг Мениджър на Museum Space product of Sirma Group